"MASTER DISTRIBUTOR"
společnosti DMT SHARP
pro Českou republiku


Nože Microtech

MicrotechDbát i na nejmenší detaily je to, co přivedlo firmu Microtech na samou špici mezi nožířskou elitou. Věnovat pozornost i maličkostem bylo jednou z priorit společnosti Microtech už od jejího založení.
Firmu MicroTechnology Inc. založil v roce 1994 Tony Marfione společně se svou manželkou Susan. Společnost nejprve sídlila v domku, ve kterém v té době manželé bydleli. „Dílna“ byla vybavena jednoduchou pásovou bruskou umístěnou na kryté verandě, stojanová vrtačka byla instalována v obývacím pokoji.

Od té doby se firma, sídlící stále ve Vero Beach na Floridě, rozrostla do společnosti mající 35 zaměstnanců. Během poměrně krátké doby existence se ale Microtechu povedla unikátní věc – dvakrát za sebou (v letech 1998 a 1999) získal ocenění „Nejkvalitnější tovární výroba“, udělovaný časopisem Blade (Blade Magazine Manufacturing Quality Award®).

Prvním impulsem k založení firmy bylo setkání pořádané časopisem Soldier of Fortune. Tam přivezl Al Mar své nože a všichni je kupovali. Protože v té době si Tony Marfione nemohl dovolit koupit Al Marův originál, rozhodl se, že začne vyrábět své nože a lidé je budou kupovat od něho. S takovou motivací se Marfione pustil do výroby svého prvního nože UDT (Underwater Demolition Team). Tento model Microtech stále nabízí v automatické verzi (design čepele Walter Brend). Marfione přivezl s sebou svůj UDT na výstavu Knifemakers' Guild Show, kde zaujal ředitele Benchmade Les de Asise, který mu nabídl distribuci prostřednictvím sítě svých dealerů. Marfionemu v začátcích pomohli také Ken Largin z Kelgin Knives a Chris Reeve.

Socom eliteSocom, Mini-Socom, Kestrel a Vector byly pro Microtech nejprodávanější modely, postupně však probíhá inovace sortimentu a vznikají nové projekty. Přestože byl Socom vůbec nejprodávanějším výrobkem firmy, dnes se již nevyrábí. Nahradila ho inovovaná verze Socom Elite, ve které je zohledněno velké množství připomínek zákazníků (mnohdy i zcela banálních). A inovace pokračují i u současného modelu, i když nejsou již tak markantní. Na výstavě Shot Show 2001 byla představena varianta Socom Elite s čepelí opatřenou hrotem tanto, což je stále žádaná varianta u moderních bojových nožů. Čepele nožů Socom Elite mají povrch buď leštěný (stonewash - omílaný) nebo matovaný (beadblast - pískovaný) nebo je černěn vrstvou na bázi karbo nitridu titanu. Kestrel a Vector se také přestaly vyrábět, aby byly nahrazeny novými modely.

L.C.C.Microtech si vybudoval silnou pozici a nyní začíná kooperovat s dalšími proslulými osobnostmi nožířského světa. Jedním z nich je Greg Lightfoot, který souhlasil s výrobou svých velmi populárních nožů LCC (Lightfoot Compact Combat) - nůž má na čepeli logo firmy Microtech a na klipsu je symbol žraloka, znak Grega Lightfoota.

Tony Marfione se s Gregem Lightfootem seznámil v roce 1998 na Blade Show a tam mu také nabídl spolupráci, pokud bude mít zájem o tovární výrobu některého ze svých nožů. Greg Lightfoot přijal nabídku a týden pobyl ve Vero Beach v sídle Microtechu. Poté se s Marfionem přesunuli do Lightfootovy dílny v Kanadě, kde společně vytvořili variantu nože LCC pro tovární výrobu.

Kanaďan Greg Lightfoot je znám většině zkušených uživatelů nožů. Jeho designérské projekty v oboru taktických zavíracích nožů jsou praktické, použitelné i v nejnáročnějších podmínkách a přitom velmi elegantní. Právě tato poslední vlastnost mnohdy chybí moderním bojovým nožům, u kterých je účel často jediným kritériem. O noži LCC, vzniklém na základě spolupráce s Lightfootem, Marfione říká, že má všechny znaky ručně vyrobeného nástroje. Zbraň má 9 cm čepel z oceli 154CM, pojistka uzamykající čepel odpruženou přepážkou (dále jen LinerLock®) je z nerezové pružinové oceli 17-4-PH, střenky z uhlíkového vlákna a přední kování (bolstery) jsou z titanu, nůž má klips pro nošení v kapse. Hlavní čep nože je vyroben z tepelně zpracované nerezové oceli 416 a čepel je pro hladký chod uložena na dvou bronzových kluzných ložiscích. Nůž LCC existuje i ve verzi double action (D/A), která je konstruována jako klasický jednoruční LinerLock® a paralelně jako nůž vyskakovací s absencí zřetelného ovládacího prvku (stále jeden a ten samý nůž bez nutnosti jakékoliv úpravy).

Nůž Lightfoot Compact Combat se vyrábí s hladkým nebo částečně zubatým (50/50) ostřím. Čepel má plochý výbrus a na hřbetu, v místě nad velmi krátkým rikasem, má rozšíření, ve kterém je umístěn oboustranný otevírací kolíček.

Geometrie výbrusu čepele nože LCC je dokonalá - při provádění dlouhých rovných řezů hladkou částí ostří nemá nůž snahu vybočovat z přímého směru a ruka se proto neunaví ani při delší práci. Trvanlivost ostří čepele z oceli 154 CM je vysoká, ale pokud nůž přeci jen potřebuje po dlouhé době nabrousit (jako ostatně každý nůž se po čase ztupí) není problém ostří obnovit pomocí diamantového brousku a pokud máte ostří částečně pilovité, pak zuby lze ostřit běžnými brousky na tato ostří.

Nůž by možná bylo vhodné otevírat menší silou (chod čepele je hladký, ale z důvodu nulového "vaklu" je tužší běh pochopitelný), odblokování LinerLocku® je obtížnější, ale toto je u zbraně pro taktické použití odůvodnitelné, protože u této kategorie je primárním požadavkem bezpečné zajištění za extrémních podmínek.

Nůž lze nosit v kapse za využití klipsu, nebo můžete použít nylonové pouzdro (se symbolem žraloka), které lze nosit na opasku vertikálně i horizontálně. Pokud otestujete větší množství kvalitních továrních i zakázkových taktických zavíracích nožů, určitě budete souhlasit s názorem Johna A. Larsena, muže testujícího nože pro časopis Tactical Knives, že 260$ za nůž ze špičkových materiálů a vrcholné technické kvality, je jednou z nejvýhodnějších koupí široko daleko.

VectorV rámci inovace sestrojil Marfione pojistku Microbar (dosud byla použita u nožů Vector, Kestrel a Socom Elite) . Zámek vychází z klasického LinerLock® (vynalezeného Michaelem Walkerem), ale pojistka není (resp. nemusí být) pružná, k její činnosti je jako hnací mechanismus použita "nezávislá" pružina vycházející od hlavního čepu nože. Výhoda této konstrukce spočívá v tom, že pro každou funkci je použit materiál, který optimálně splňuje požadavky na něj kladené. Na pojistku je použita ocel, která má vysokou pevnost v tlaku a má vysokou odolnost proti otěru (opotřebení mechanismu je velmi malé), na pružinu je pak použita vysoce kvalitní pružinová ocel, kde je hlavní požadavek pružnost. Výhodou tohoto uspořádání je také stále stejná síla působící na pojistku - odpor je shodný v obou krajních polohách pojistky. Navíc není pojistka nijak oslabena, jak je to mnohdy nutné u klasického provedení, kdy je zeslabení oceli použito k regulaci tuhosti pružiny.

Vyskakovací nože se sklopnou čepelí mají jištění pomocí bočního tlačítka, sloužícího zároveň i jako vypouštěcí prvek. Tyto nože mají stočenou hybnou pružinu nacházející se kolem hlavního čepu, takže čepel je hnána po celou svou dráhu a k otevření tedy dojde i tehdy, když se čepel při otevírání o něco zachytí a je zbržděna. Celý mechanismus je patentově chráněn (U.S. Patent 5819414).

Microtech byl jedním z prvních továrních výrobců, který začal ve své produkci používat ocel 154CM (výrobcem je americká firma Crucible Steel) a výrazně se tím zasloužil o její rozšíření do "běžné" tovární výroby. Tony Marfione v současné době plánuje výrobu některých čepelí z moderních práškových ocelí CPM firmy Crucible Steel - zatím je rozhodnuto o výrobě variant nožů LCC, opatřených čepelemi z ocelí CPM 3V.

Halo IIIMicrotech je rovněž jedním z nemnoha výrobců nabízejících automatické nože s výsuvnou čepelí. Model H.A.L.O. (původní označení Patriot) byl v nabídce téměř od úplného začátku firmy, později jej nahradil inovovaný model H.A.L.O. III (obr. 6- nůž H.A.L.O. III v původním provedení s tanto čepelí a v inovované verzi s klasickou čepelí provedenou v damascénské oceli). V současné době veterán nožířského umění Walter Brend spolupracuje s Microtechem na čepeli podle svého Modelu 2, která je určena pro vyskakovací nůž s výsuvnou čepelí Combat Talon II. Čepel má dutý výbrus, který Walter Brend provádí ručně, povrch je buď matován nebo je vyleštěn do zrcadlového lesku a když se na čepel podíváte, cítíte z ní práci skutečného mistra. Tento nůž je velice odolný, lze jím probodnout například kovový barel. Je to také jeden z velmi mála automatických nožů s čelní akcí, u kterého není žádných pochybností o dokonalé funkčnosti a velmi vysoké užitné hodnotě (což se rozhodně nedá říci o levných výrobcích prodávaných na tržištích). Tomu ovšem odpovídá jeho cena. V roce 2001 byly na výstavě Shot Show představeny dva nové prototypy této řady nožů s výsuvnou čepelí - Vulcan (oficiální produkční název Exodus) a Ultra Tech.

AmphibiaNa Shot Show 2001 byl dále představen Amphibian - nůž s čepelí se sníženým hrotem a s dvojitě zakřiveným ostřím (obr. 8). Podle sdělení firmy Microtech bude tento model uveden na trh v průběhu léta 2001. Dále Microtech představil první nůž s pevnou čepelí, který vznikl ve spolupráci s Gregem Lightfootem. Jako prototyp byl také předveden zavírací stahovací nůž (skinner s názvem Option II), nůž s krátkou širokou čepelí a LinerLock®. Byť jsou podrobnosti tajeny, proslýchá se o možné spolupráci mezi Microtechem a Chrisem Reevem.

Zcela nečekaně jsou právě uváděny na trh další dva nože a to Medallion (nůž s pouzdrem na krk) a Tachyon (balisong, který představuje technologický vrchol ve své kategorii). Na designu nových modelů spolupracuje firma Microtech rovněž s designérem a návrhářem nožů - Joelem Pirelou. Jeho prvním velkým úspěchem byl nůž Vector, přímý nástupce modelu Kestrel. Nejnovějším modelem vzešlým ze spolupráce mezi Microtechem a Joelem Pirelou je právě výše uvedený Amphibian, a zatím jen ve fázi návrhů jsou nové modely zavíracích nožů s názvy TransMetal a Atrox.
V relativně krátké době šesti let si firma vydobyla mimořádné postavení na nožířském trhu svojí vysoce kvalitní výrobou, zajímavým designem a vysokou užitnou hodnotou svých nožů a ani do budoucna nemíní ze svých kritérií slevit. Microtech je stále věrný svému sloganu "Setting the Standard for Precision Cutlery" - Určujeme standard pro přesné nožířství.

Pavel Švanda
Klub Sběratelů nožů

Souhrnná tabulka TTD nožů Microtech

  tloušťka čepele [mm] celková délka [mm] zavřený [mm] čepel [mm] hmotnost [g]
Automatické nože
Kestrel 3,8 181 107 76 85
Mini-Socom 3,2 184 103 81 96
M-U.D.T. 3,2 163 94 69 57
Vector 3,8 182 107 76 80
Socom 3,8 231 130 103 120
Socom Elite 4,4 231 130 103 159
LCC 3,8 210 119 91 167
Patriot/H.A.L.O. III 3,8 239 136 102 127
Combat Talon II 4,4 216 125 91 156
Manuální nože
Kestrel 3,8 181 107 75 85
Mini-Socom 3,2 184 103 81 68
Socom 3,8 231 129 103 130
Vector 3,8 181 107 75 113
Socom Elite 4,4 231 130 103 159
LCC 3,8 210 119 91 160

Pozn: materiál čepelí 154 CM, tvrdost 60 HRC, držadla z hliníku 6061-T6, kromě LCC (titan/uhlíkové vlákno).